Gozdna kopel

Osredotočanje na svoje čute s terapevtskim gozdnim sprehodom

Kaj je gozdna kopel?

Gozdna kopel, gozdna terapija ali terapevtski gozdni sprehod, je praksa, ki nas povezuje z naravo in gozdom, nam pomaga zmanjšati stres, izboljšati razpoloženje in okrepiti zdravje ter dobro počutje. Gozdna kopel spodbuja regeneracijo telesa, uma in duha, krepi imunski sistem in vodi k poglobljeni povezavi z naravo in seboj. Če ste pod velikim pritiskom vsakodnevnih obveznosti, iščete povezavo z naravo in mir v hitrem tempu sodobnega življenja, je gozdna kopel prava terapija za vas.

Zdravstvene koristi gozdne kopeli ali gozdne terapije

N

Zmanjšan stres in umirjenost

Gozdna kopel zmanjšuje raven kortizola, hormona stresa v telesu. Redno udeleževanje gozdne kopeli v naravi pomirjajo živčni sistem in prinašajo občutek umirjenosti in sprostitve.

N

Izboljšanje razpoloženja

Študije kažejo, da gozdna terapija pozitivno vpliva na razpoloženje, zmanjša anksioznost in depresijo. V vaše življenje prinaša več veselja, dobrega počutja in občutek sreče. Vaše dobro počutje in splošno zadovoljstvo pozitivno vplivata na kakovost odnosov z bližnjimi.

N

Okrepljen imunski sistem

Zdravilne lastnosti gozda vplivajo tudi na naš imunski sistem. Bivanje v gozdu poveča proizvodnjo naravnih celic, ki so ključne za boj proti okužbam in rakavim celicam. Drevesa sproščajo posebne snovi, ki imajo antibakterijske in protiglivične lastnosti, ki spodbujajo delovanje našega imunskega sistema.

N

Boljši spanec

Tehnike dihanja, ki jih izvajamo na terapevtskem sprehodu skozi gozd in vpliv naravnega, mirnega okolja, prinesejo sproščenost, dobro voljo in posledično boljši spanec.

N

Znižanje krvnega tlaka

Gozdna kopel lahko zniža krvni tlak in srčni utrip, kar zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja.

N

Povečana osredotočenost in mentalne sposobnosti

Čas, ki ga preživite v naravi in gozdu izboljša vašo koncentracijo, kreativnost in sposobnost reševanja problemov. Po gozdni kopeli boste bolj sveži, spočiti, osredotočeni in polni energije.

Čustveni in duhovni učinki

R

Čas samo zase

Gozdna kopel je dragocen čas, ki je namenjen samo vam. Čas, ko se posvetite sebi, se odmaknete od vsakodnevnega vrveža in se napolnite z energijo.

R

Povečana kreativnost in inovativnost

Bivanje v naravi spodbuja kreativnost in sposobnost reševanja problemov. Gozd vam lahko pomaga, da se sprostite in razmišljate izven okvirjev, kar lahko privede do novih idej in rešitev.

R

Izboljšano duhovno zdravje

Mnoge kulture so skozi zgodovino gozd povezovale z duhovnim svetom. Gozdna kopel vam lahko pomaga, da se povežete z naravo, se zavedate lastne notranjosti in se počutite bolj povezani s svetom.

R

Izboljšana povezanost z naravo

Gozdna kopel vam lahko pomaga, da se zavedate lepote in pomembnosti narave. Razvijete spoštovanje do okolja in si prizadevate za njegovo ohranjanje.

R

Zmanjšano občutenje osamljenosti

Gozdna kopel vam lahko pomaga, da se zavedate svojih občutkov osamljenosti in da se povežete z naravo, ki vam lahko nudi občutek sprejetosti in varnosti.

R

Izboljšano občutenje za sebe

V naravi se lahko lažje spoznate in razumete samega sebe. Z odmikom od vsakodnevnih obveznosti lahko bolje prepoznate svoje potrebe in želje.

Poleg teh koristi pa je gozdna kopel tudi odličen način, da si oddahnete od vsakdanjega življenja, se sprostite in se prepustite lepoti narave.

Kako poteka gozdna kopel?

Gozdna kopel poteka v obliki počasnega sprehoda skozi gozd, kjer opazujemo drobne detajle, poslušamo zvoke narave, vonjamo divje rastlinje in občudujemo ter občutimo različne teksture naravnih materialov.

Ajšine gozdne terapije so sestavljene iz številnih postaj v naravi, kjer izvajamo različne vaje in igre. Vsakič vas čaka nekaj novega, zato je vsaka gozdna terapija pravo presenečenje. Posebno noto in poglobljeno doživljanje trenutka gozdni terapiji pa doda stalnica – čajna ceremonija, ki vključuje pripravo zeliščnega čaja in čas za razmislek o sebi in zase. Čas čajne ceremonije je čas, ki spodbuja pridobivanje uvidov s postavljanjem vprašanj in nas motivira, da vsakič, ko gremo v gozd, raziskujemo ter odkrivamo nove dimenzije narave in sebe. Voden in skrbno načrtovan sprehod skozi gozd poteka 2,5 ure.

Prednosti

Povezovanje z naravo in seboj

Osredotočanje na čute

Premagovanje stresa

Čas zase

Celostna regeneracija telesa in duha

Krepitev zdravja

Dvig razpoloženja

Za koga je gozdna kopel priporočljiva?

Gozdno kopel priporočamo vsem, ki se izgubljate v prehitrem tempu življenja, ste pod prevelikim stresom, imate šibak imunski sistem, želite zmanjšati stres in izboljšati svoje duševno in telesno zdravje. Namenjena je posameznikom, parom, družinam ali skupinam, še posebej tistim, ki živite v urbanem okolju in iščete globoko povezavo z naravo in trenutek miru zase. Gozdni sprehodi so odlična terapija za tiste, ki se soočate z anksioznostjo, depresijo ali iščete naraven način za krepitev imunskega sistema.

Prav tako je priporočljiva za vse, ki pogrešate radovednost in iskrico v življenju.

Gozdna terapija je za vse, ki želite:

začutiti povezavo z naravo in samim seboj,

vzpostaviti ravnovesje telesa in duha,

zmanjšati stres,

poiskati kotiček miru v hrupnem vsakdanu,

okrepiti duševno zdravje,

se umiriti,

se umakniti mestnemu vrvežu,

si vzeti čas zase,

Kdaj in kje poteka gozdna kopel?

V Ljubljani se srečujemo v parku Mostec, gozdna kopel občasno poteka tudi v drugih krajih.

Trajanje: 2,5 ure

Cena

Enkratni obisk: 40 evrov

Za udeležence drugih vadb ali aktivnosti: 35 evrov

Podari dobro počutje – podari gozdno kopel

Podari edinstveno doživetje gozdne kopeli – darilni bon, ki prinaša harmonijo telesa in duha v objemu gozda. Pišite nam za podrobnosti.

“Jaz sem res uživala, predvsem pa sem se umirila in upočasnila svoj tok misli, kar je bilo zelo prijetno.”

Tjaša J. V.

Točno to, kar potrebujem po napornem tednu za sprostitev.”

Ilma B.

Pogosta vprašanja

Kaj je gozdna kopel in od kod izvira?

Gozdna kopel ali gozdna terapija, znana kot “shinrin-yoku” izvira iz Japonske. Gozdna kopel, ki je znana tudi kot terapevtski gozdni sprehod, je praksa, ki nas povezuje z naravo in gozdom ter pomaga zmanjšati stres, izboljšati razpoloženje ter okrepiti naše zdravje in dobro počutje. Koncept gozdne kopeli je se je začel razvijati v osemdesetih letih prejšnjega stoletja na Japonskem, kot odgovor na naraščajoče težave s stresom in izgorelostjo med prebivalstvom, ki so bile povezane z urbanizacijo in modernim načinom življenja.